Csibész Alapítvány
1992-ben indult hivatalosan útjára a Csibész Alapítvány. Már a korábbi években is folyt aktív gyermek- és ifjúságvédő és gondozó (néhol mentő) program, ami sok száz árva vagy nagyon rossz sorban élő gyermek, fiatal számára jelentett otthont és új életet.
Az azóta eltelt időszakban az Alapítvány megteremtette a működéséhez szükséges hátteret. Ehhez sok-sok jó szándékú, adakozó ember és civil és jótékonysági szervezet segítségére és arra a kitartó munkára volt szükség, ami mára több mint 40 kisebb-nagyobb ingatlanban működő hálózatot eredményezett, több mint 300 gyermek gondozását.
Az eddigi időszakban a források szűkössége miatt az alapítók „csupán” a megélhetést tudták biztosítani az egyre érkező és persze felnövő nemzedéknek. Azóta sok-sok gyermek nőtt fel és került ki az életbe az otthonok falai közül. A működés anyagi hátterének egy részét az azóta létrehívott vállalkozások is igyekeznek segíteni. Természetesen kettős céltól vezérelve, hiszen az életkezdéshez is segítséget kívántak nyújtani munkalehetősséggel a kikerülő fiataloknak. Ennek keretében működik egy asztalos műhely, egy varroda és egy autójavító műhely Csíkszeredán.
Az azóta eltelt időszak rávilágított arra is, hogy nem csupán kenyeret és otthont kell adni a befogadott gyermekeknek és fiataloknak, hiszen azok a fiatalok, akik tovább tanultak, gyakran elhagyták az országot és a megszerzett tudásukat külföldön kamatoztatták és ezzel „elvesztek” a helyi közösség számára.
Így világos, hogy a mai kor nagy kihívása, hogy egy új jövőképet is kaphassanak a fiatalok, hiszen a régió jövője szempontjából elengedhetetlen a tudatformálás. A mondás ma sokszorosan igaz, hogy nem halat kell adni a rászorulóknak, hanem halászni kell őket megtanítani. És 2015-ben ez a tudás már nem nélkülözheti a környezet és a helyi, valamint tágabb közösség jövőjének kihívásaira figyelést, innovatív és környezettudatos gondolkodást.